MUNIpomaha.cz  |  28. 11. 2023, 9:22

Mikulášské radosti z MUNI POMÁHÁ

Mikuláš pro Ukrajinu

Milí dobrovolníci a milé dobrovolnice, pojďte s námi slavit! Mezinárodní den dobrovolníků každoročně připadá na 5. prosince, tedy den, kdy děti navštěvuje Mikuláš. Letos si jeho jméno půjčíme i my a ve spolupráci se spolkem Brno pro Ukrajinu pořádáme akci a humanitární sbírku materiální pomoci s názvem Mikuláš pro Ukrajinu.

Program pro děti i dospělé startuje ve 14 hodin a naváže na něj oslava dobrovolnictví v Univerzitním kině Scala. Těšit se můžete na: exkurzi do skladu humanitární pomoci, workshop pletení maskovacích sítí, besídku pro děti s pohádkou O chlapci, který hledal Mikuláše, pásmo přednášek se zajímavými hosty a závěrečnou oslavu dne dobrovolníků v Univerzitním kině Scala.

Užijme si společně předvánoční čas, rádi vás všechny uvidíme osobně. Podrobný harmonogram a konkrétní seznam věcí najdete na našem webuv události na našem Facebooku.​

Harmonogram

 • 14:00 Začátek akce
  Od 14 hodin lze nosit potřebné věci, zároveň probíhají exkurze do skladu humanitární pomoci či workshopy pletení maskovacích sítí. Prostor pro setkání s dalšími dobrovolníky.

 • 17:30 až 18:30 Besídka pro děti
  Besídka pro děti, kde si budeme zpívat, kreslit a ještě se dozvíme o ukrajinských vánočních tradicích. Pohádku O chlapci, co hledal Mikuláše zahrají ukrajinští dobrovolníci a besídku zakončíme sladkou odměnou.

 • 18:30 až 21:00 Blok přednášek

  1. Tomáš Crhonek (Brno pro Ukrajinu, z. s., PrF MUNI)
  2. Mariia Korotkova (Stand with Ukrajine Brno)
  3. Marian Bizub / Vojta Pomikálek (Cesta naděje života, z. s.)
  4. Jiří Hovorka (Radovan, transport vozíčků a pomoc pro lidi s hendikepem)
  5. Ilnara Dudash (Ukrajinské centrum, Ukrajinská iniciativa Jižní Moravy)
  6. Radek Šíp (FSpS MUNI)
 • od 21:30 Oslava Mezinárodní dne dobrovolníků
  Večer proběhne afterparty v Univerzitním kině Scala ve spolupráci s projektem Studentského kina, který je pod hlavičkou Ústavu filmu a audiovizuální kultury.

Seznam materiální pomoci

Pleny pro děti i dospělé Hygienický materiál
Léky proti bolesti a nachlazení Trvanlivé potraviny
Savo v jakékoli podobě: dezinfekce, na plísně, atd. (Teplé pánské zimní oblečení)
Hole, berle, dlahy, obvazy (Teplé pánské ponožky)

Sběrné místo je každé úterý od 14 do 20 hodin v Tržnici Brno.

Brno pro Ukrajinu

Spolek Brno pro Ukrajinu vznikl 24. února 2022, aby pomáhal ukrajinským uprchlíkům v Brně i válkou zasaženým obyvatelům Ukrajiny. Vše začalo materiální sbírkou, brzy se ale činnost spolku rozrostla o spolupráci s ukrajinskou komunitou v Brně, Odborem sociální péče Magistrátu města Brna, Centrem pro cizince JMK a dalšími.

Dnes Brno pro Ukrajinu zastřešuje koordinovanou pomoc na několika frontách, včetně aktivit přímo v místě válečného konfliktu. Kromě materiální sbírky pomáhají například s integrací ukrajinských uprchlíků a věnují se i pletení maskovacích sítí, které posílají přímo do Doněcké oblasti.

 

Doučovatelské aktivity a skupinové doučování – Klubík

Přidejte se k doučovatelskému týmu a pomozte dětem zvládnout studium. Doučovat můžete buď individuálně přímo v rodinách nebo se zapojit do skupinových aktivit MUNI POMÁHÁ. V průběhu školního roku doučujeme v rámci Klubíku, který je pro žáky 2. stupně základních škol ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Pedagogické zkušenosti nejsou třeba, stačí vám nadšení, se zbytkem rádi pomůžeme. Nebudete v tom sami, doučování probíhá ve skupině, kde vám ostatní dobrovolníci a organizační tým poradí. Zapojit se můžete opět od nového semestru. Staňte se součástí komunity doučujících, která pomáhá školákům držet krok se spolužáky. Víc informací najdete tady.

Kde se můžete zapojit

Nezapomeňte sledovat aplikaci, ve které pravidelně zveřejňujeme žádosti o pomoc a tím pádem nové příležitosti, jak pomáhat s MUNI. Vybírat můžete nejen z hromadných akcí, je možné se zapojit i čistě individuálně. Tentokrát je náš výběr zaměřený na pomoc Ukrajině.

 • Organizace pro pomoc uprchlíkům hledá dobrovolníky pro výuku češtiny a seznámení s českou kulturou. Podrobnější info hledejte v aplikaci.
 • Koridor UA ocení pomoc s organizací benefičních akcí i správou sociálních sítí na pomoc Ukrajině. Podmínky i kontakt máte v aplikaci.
 • Zaznamenali jsme řadu poptávek na individuální doučování češtiny pro Ukrajince. Všechny je najdete v aplikaci.

Konference Dobrovolnictví jako součást studia na VŠ

Na konci listopadu proběhne konference o rozvoji systému uznávání neformálního vzdělávání na vysokých školách ve spojení s realizací dobrovolnických aktivit. V pestrém programu si zvýrazněte i naši prezentaci výsledků focus group se studenty a absolventy MUNI.

Akci s názvem Dobrovolnictví jako součást studia na VŠ pořádá Univerzita Karlova 30. 11. 2023 v Praze. Je nutné se předem registrovat, veškeré informace, včetně registračního formuláře, jsou zde.

Vaše Masarykova univerzita

E-mail  pomoc@muni.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram