Mikuláš pro Ukrajinu

7. 11. 2023

Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ pořádá ve spolupráci s organizací Brno pro Ukrajinu humanitární sbírku materiální pomoci Mikuláš pro Ukrajinu. Uskuteční se u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků 5. 12. 2023 v prostorách Tržnice Brno na Zelném trhu od 14 do 21 hodin. Můžete se těšit na pásmo přednášek i na besídku pro děti. Program naváže oslavou dobrovolnictví v Univerzitním kině Scala.

Aktuálně nejpotřebnější

Pleny pro děti i dospělé Hygienický materiál
Léky proti bolesti a nachlazení Trvanlivé potraviny
Savo v jakékoli podobě: dezinfekce, na plísně, atd. (Teplé pánské zimní oblečení)
Hole, berle, dlahy, obvazy (Teplé pánské ponožky)

Sběrné místo je každé úterý od 14 do 20 hodin v Tržnici Brno.

Akce se uskuteční ve spolupráci s organizací Brno pro Ukrajinu. Tato organizace pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Brně i válkou zasaženým obyvatelům Ukrajiny a zaměřuje se na sběr stále potřebné materiální pomoci. Každé úterý od 14 do 20 hodin lze nosit potřebné věci do jejich sběrného místa v Tržnici Brno na Zelném trhu. Dobrovolnické centrum s Brnem pro Ukrajinu spolupracuje od samotného začátku invaze.

Právě u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků, který připadá na úterý 5. 12. 2023, jsme se rozhodli spojit a uspořádat humanitární sbírku materiální pomoci s názvem Mikuláš pro Ukrajinu. Většina programu se uskuteční ve zmiňované Tržnici Brno. Součástí programu bude mikulášská besídka pro děti, pásmo přednášek se zajímavými hosty a dobrovolníky o jejich činnosti. Jména hostů budou postupně zveřejňována v harmonogramu níže. 

V průběhu akce je možnost se zúčastnit exkurze do skladu humanitární pomoci či si můžete vyzkoušet pletení maskovacích sítí s dobrovolníky nejen z Ukrajiny. 

Na program naváže oslava dobrovolnictví v Univerzitním kině Scala, kde nebude chybět hudební doprovod. Tato afterparty se uskuteční ve spolupráci s projektem Studentského kina, které pod hlavičkou Ústavu filmu a audiovizuální kultury tentýž večer zakončí svůj aktuální filmový cyklus Female Rage.

Harmonogram

  • 14:00

    Začátek akce

    Od 14 hodin lze nosit potřebné věci, zároveň probíhají exkurze do skladu humanitární pomoci či workshopy pletení maskovacích sítí. Prostor pro setkání s dalšími dobrovolníky.

  • 17:30 až 18:30

    Besídka pro děti

    Besídka pro děti, kde si budeme zpívat, kreslit a ještě se dozvíme o ukrajinských vánočních tradicích. Pohádku O chlapci, co hledal Mikuláše zahrají ukrajinští dobrovolníci a besídku zakončíme sladkou odměnou.

  • 18:30 až 18:50

    Přednáška I

    Tomáš Crhonek

    Brno pro Ukrajinu, Právnická fakulta MU

    • Student třetího ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity.
    • Dobrovolník Brno pro Ukrajinu.
    • Zúčastnil se humanitárních cest do Chersonu a Vinohradivu s Cestou naděje života.
    • Mimo studium se zajímá o region východní Evropy a ruskou hybridní válku proti Ukrajině a Evropské unii.
  • 18:50 až 19:10

    Přednáška II

    Mariia Korotkova

    Stand with Ukrajine Brno

    Mariia Korotkova každou neděli od dubna 2022 organizuje v Brně mírová shromáždění s názvem StandWithUkraine – Brno, která mají informační charakter a hlavním cílem je udržet světovou pozornost upřenou na válku v Ukrajině a zamezit zapomnění tohoto konfliktu. Tato shromáždění se stala pro Ukrajince a Čechy v Brně také formou skupinové terapie a vzájemné podpory. Od začátku ruské agrese vůči Ukrajině SWU-Brno samostatně nebo ve spolupráci s Ukrajinskou iniciativou jižní Moravy, NAFO a dalšími uspořádali více než 65 akcí na podporu Ukrajiny.

  • 19:10 až 19:50

    Přednáška III

    Cesta naděje života: jako humanitární organizace vynakládáme maximální úsilí při pomoci lidem na ukraině, kteří jsou zasaženi válkou. situaci na místě věnujeme hodně pozornosti a víme, že mnoho rodin kvůli válce přišlo téměř o všechno. naší snahou je zmírnit utrpení a získávat pro civilní obyvatelstvo ty nejzákladnější věci jako jsou léky, jídlo, oblečení atd. i když na této problematice pracuje mnoho evropských organizací, situace každého jednoho obyvatele je velmi tristní.

    Marian Bizub

    Cesta naděje života, z. s.

    Zakladatel Neziskové organizace Cesta naděje života, která se zaměřuje na humanitární pomoc pro Ukrajinu. Od začátku války převezl 1000 a více tun oblečení, vody, zdravotnických potřeb pro nemocnice, elektrické centrály, hygienických potřeb potravin a mnoho dalšího. Je autorem projektů sbírky svíček pro Ukrajinu, vánoční dárek pro děti v dětských domovech na Ukrajině a externí spolupracovník s dalšími organizacemi na pomoc vojnou zasáhnuté Ukrajiny. Osobně, každý měsíc cestuje a koordinuje humanitární pomoc a získává mnohé poznaky a zkušenosti, díky kterým dokáže být nápomocný a spolupracovat se státními úřady v ČR, SR a Ukrajině.

    Vojta Pomikálek

    Cesta naděje života, z. s.

    Je student Ostravské univerzity, člen Aktivních záloh a dobrovolník v organizaci Cesta naděje života. Od začátku války se aktivně zapojuje do pomoci Ukrajině. Ze začátku pomáhal uprchlíkům na Bohumínském nádraží, od června 2022 aktivně vyjíždí na Ukrajinu. Organizace jejímž je členem dovezla první zahraniční humanitární pomoc do čerstvě osvobozeného Izjumu. Na svých cestách projel skoro celou Ukrajinu o spolu se svým týmem rozdal lidem několik tun pomoci přímo v postižených oblastech, často jen pár kilometrů od fronty.

    SPECIÁLNÍ HOST: Andrej Micak

    ZSU

    Andrej Micak je seržantem ZSU (Ozbrojených sil Ukrajiny) a členem ozbrojené pěchoty. Do armády vstoupil po smrti svého dědy a patří k těm typům vojáků, kteří v ní našli druhou rodinu. V prvních měsících ruské invaze byla jeho jednotka nasazená v těžkých bojích u Charkova, Hostomele nebo v Buči. V bojovém vozidle během jedné z akcí přežil zásah termobarickou střelou, později vinou

  • 19:50 až 20:10

    Přednáška IV

    Jiří Hovorka

    RadoVan, transport vozíčků a pomoc pro lidi s hendikepem

    Jiří Hovorka společně s dalšími nadšenci a kamarády ukazují svému okolí, že lidé na vozíku mohou cestovat bez starostí, užívat si života, můžou se na někoho spolehnout, mít si s kým povídat a s kým se smát. Se spolkem RadoVan vyjeli na Ukrajinu pomoci vozíčkářům a hendikepovaným lidem. Proč vozit sprchovací židle a vozíky někam, kde je válka? A proč to neposlat po někom, kdo už tam jezdí? Musí se jezdit takhle blízko k frontě? Na tyhle otázky se je ptaly mamky a přítelkyně, Jiří na ně však odpovědi nalezl až tam.

  • 20:10 až 20:30

    Přednáška V

    Ilnara Dudash

    Ukrajinské centrum, Ukrajinská iniciativa Jižní Moravy

    Ilnara Dudash se přestěhovala do Česka v roce 2006, prošla si dlouhou cestou až se dostala k vedení sociálního projektu Ukrajinského centra, které aktuálně nabízí pomoc až 2000 návštěvníkům/měsíčně. Své dobrovolnické začátky zaznamenala v roce 2014. Tehdy také spolu s přáteli založila Ukrajinskou iniciativu jižní Moravy. Tato organizace nejen sdružovala Ukrajince, ale také prezentovala ukrajinskou kulturu a budovala mosty mezi Ukrajinou a Českem. Poděli se s vámi o způsoby spojení dobrovolnictví s koníčkem a o to, jak (ne)učinit pocit užitečnosti klíčovým motivem působení v sociální sféře.

  • 20:30 až 20:50

    Přednáška VI

    Radek Šíp

    Koridor UA, FSpS MUNI

    Dobrovolník humanitární organizace Koridor UA, akademik Masarykovy univerzity a psycholog.

    Jak mění pobyt blízko válečné zóny vnímání? Proč po pár dnech slyšel protiletecký poplach úplně ve všem? Kam zmizel strach při cestách Chersonem? Co pomáhá člověku vyrovnat se stresem a průběžně se na něj adaptovat? A v čem může být návrat do Česka náročný? Přednáška Radka Šípa – humanitárního pracovníka a psychologa o zážitcích z Ukrajiny.

  • od 21:30

    Oslava Mezinárodní dne dobrovolníků

    Večer proběhne afterparty v Univerzitním kině Scala ve spolupráci s projektem Studentského kina, který je pod hlavičkou Ústavu filmu a audiovizuální kultury. 

Událost na Facebooku

Na akci spolupracují:

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info