Čelíme druhé vlně epidemie Covid-19 a hledáme dobrovolníky!

Chci pomoci Potřebuji pomoc

Pomáhat může každý

Nezáleží na tom jestli jste student Masarykovy univerzity nebo ne. Naše dobrovolnické centrum je otevřené i veřejnosti. Řada žádostí o pomoc nevyžaduje žádné speciální znalosti nebo dovednosti, stačí chuť pomáhat.

Stejně tak platí, že se můžete zapojit, ať už se nacházíte kdekoliv v České republice, přijímáme žádosti o pomoc i z jiných míst než z Brna. 

Důležité je však při každé činnosti dodržovat pravidla, aby nebyl ohrožen dobrovolník ani příjemce pomoci.

Pravidla pomoci COVID 19 Kodex dobrovolníka Dobrovolnické desatero Manuál dobrovolníka

Pomoc ve zdravotnických zařízeních

Obrací se na nás nemocnice, kterým přibyla agenda testování a mají nedostatek lidských sil. Primární zájem je o dobrovolníky z řad mediků, s administrativou mohou ale pomoc i lidé bez zdravotnického vzdělání. 

Bohužel přibývá zařízení, především domovů důchodců a center pro seniory, kde se objevila nákaza koronavirem. Část personálu se tak dostává do karantény a centra nemají prostředky, jak bez pomoci dobrovolníků zajistit základní chod.

Doučování žáků ZŠ a studentů SŠ

Zájem o doučování je obrovský a to hned z několika důvodů. Jarní přerušení kontaktní výuky způsobilo mnoha žákům velké problémy, se kterými do teď bojují. Nejtíživější je situace pro žáky se speciálními potřebami nebo ze znevýhodněného sociálního prostředí. Řadu žádostí evidujeme např. z SOS dětských vesniček, kde je potřeba po doučování dlouhodobá. 

Doučování nemusí vždy probíhat kontaktně, v řadě případů je možné doučovat online. Zároveň se domníváme, že doučování nemusí být pouze doménou studentů Pedagogické fakulty. V případě žáků prvního stupně základní školy bez speciálních potřeb se může jednat o zajímavou zkušenost pro každého dobrovolníka.

NÁSTROJE PRO ONLINE DOUČOVÁNÍ

Pomoc ohroženým skupinám obyvatel a lidem v karanténě

Řada seniorů se oprávněně obává vycházet z domu, aby si nakoupili nebo vyzvedli léky. Jedná se často o osoby s oslabenou imunitou nebo trpící jinou nemocí, která by mohla v případě nákazy koronavirem způsobit komplikace. 

Jsme rádi, že lidem, kteří neví, na koho jiného se obrátit nabízíme pomocnou ruku. Píšeme to často, ale je to tak, i malý nákup je pro řadu lidí obrovskou pomocí. Řada seniorů a lidí v karanténě trpí také nedostatkem lidského kontaktu a hledají dobrovolníky, kteří jsou ochotni si s nimi zatelefonovat a popovídat.

linky pro seniory cvičení pro seniory

Pomoc v podobě informací

Někdy je člověk schopen si pomoci sám, ale potřebuje vědět, kde hledat a kam se podívat. Připravili jsme pro vás přehled důvěryhodných zdrojů a několik praktických tipů.

namíchejte si vlastní dezinfekci informace o rouškách a respirátorech střih pro dětskou roušku jak dezinfikovat respirátor a brýle zásady větrání místností

Další formy pomoci

Epidemie koronaviru způsobuje často nevídané situace a překážky. Ať už jsou jakékoliv, snažíme se je pomoci překonat. Někdy potřebuje babička vysvětlit jak skypovat, jindy někde chybí ochranné pomůcky. Někdo potřebuje pomoc psychologa jiný právní radu. 

Pokud potřebujete pomoc, neváhejte se na nás obrátit. 

Pokud naopak pomoc nabízíte, dejte nám vědět, co všechno umíte a v jakých oborech se orientujete. Jsou to pro nás důležité informace.

potřebuji pomoc chci pomoci