Eliška_baner

Proč se zapojit?

Když jsme se ptali našich dobrovolníků, proč s námi pomáhají, odpověď byla často prostá - protože máme tu možnost. Děkujeme za to!
Dobrovolnickou činnost děláme, abychom pomohli ostatním, neznamená to ale, že nám samotným nic nepřináší, naopak.

Zkušenosti pro budoucí práci

Ačkoli dobrovolnická práce není placená, může pomoci k získání placené práce. Díky dobrovolnictví totiž:
- Udržujete svoje dovednosti v akci a zlepšujete je.
- Získáváte nové dovednosti a zkušenosti.
- Zvyšujete si sebevědomí.
- Získáváte reference.
- Socializujete se! 

Chcete zjistit, jaké kompetence se vám daří díky dobrovolnictví získávat nebo zlepšovat?
Vyplňte dotazník na webu Praktické psychologie - získáte informace o aktuální úrovni svých kompetencí. Začněte se aktivně věnovat dobrovolnictví a po nějaké době (třeba po půl roce) vyplňte dotazník znova. Stačí uvést stejný email a získáte srovnání v čase.

test kompetencí

Zlepšení prostředí v celé komunitě 

Jeden z největších benefitů dobrovolnictví je jeho dopad na celou komunitu. Dobrovolnictví vám umožní se s komunitou spojit a změnit ji k lepšímu. Neplacení dobrovolníci totiž často fungují jako tmel, držící celou komunitu pohromadě a burcující ostatní členy komunity k akci. Zároveň je role dobrovolníka jakýmsi morálním vzorem a často se stává, že jeho přítomnost v komunitě podpoří vznik větší dobrovolnické skupiny. A více lidí dokáže změnit více věcí.  

Vytváření nových přátelství a kontaktů 

Jeden z nejlepších způsobů, jak si vytvořit nové přátele a upevnit existující přátelské vztahy, je trávení času nad společnou aktivitou. Dobrovolnictví je skvělý způsob jak najít nové přátele, obzvlášť pokud jste v komunitě nováček. Také upevní vaše existující vztahy a poskytne vám podporu napříč celou komunitou, protože jste ve spojení s lidmi se stejnými zájmy. 

Zlepšení sociálních a vztahových dovedností 

Zatímco někteří lidé jsou přirozeně otevření a vstřícní, jiní jsou spíše stydliví a těžko se jim navazují vztahy s novými lidmi. Dobrovolnictví vám poskytuje příležitost trénovat a rozvíjet své sociální dovednosti, protože se pravidelně setkáváte s lidmi se stejnými zájmy, jako máte vy.  

Šťastnější a zdravější život (bez nadsázky) 

Ačkoli je pozitivní psychologie poměrně nová disciplína, přináší důležité poznatky v oblasti psychického zdraví a šťastného života. Je prokázáno, že věci, o kterých si myslíme, že nás činí šťastnými (například zisk lépe placené práce nebo koupě nového auta), ve skutečnosti zas tak velký dopad na naše štěstí nemají. Naopak zážitky nás činí opravdu šťastnými, a to dokonce po dobu několika měsíců. Důležitým poznatkem je, že pokud tyto zážitky s někým sdílíme, anebo je sám prožitek výsledkem dobrého skutku pro někoho jiného, je jeho pozitivní dopad na naše štěstí ještě mnohonásobně vyšší. A jak všichni víme, pozitivní nálada a dobrý psychický stav úzce souvisí i s fyzickým zdravím. Navíc jako dobrovolník budete mít i více pohybu, což vám vylepší fyzičku. 

Vědomí že to, co dělám, má smysl 

Při dobrovolnické činnosti obvykle také vznikají smysluplná spojení, což prokazatelně redukuje stres, agresi i úzkosti. Navíc při své činnosti přímo ovlivníte lidi, kteří by bez vás nezvládli situaci tak dobře – výsledky svojí snahy tak vidíte hned a získáváte pocit, že toco děláte, má smysl.  

chci pomoci jako dobrovolník

Víme, není to důvod, proč pomáháte... ale když už pomáháte, máme zde pár tipů, které by vám mohly vaše dobrovolnictví zpříjemnit.

Dobrovolnictví jako uznaná praxe, kredity

Řada činností spadá do tzv. expertního dobrovolnictví. Znamená to, že v rámci dobrovolnictví vykonáváte činnost, která souvisí s oborem vašeho studia a k jejímu vykonávání potřebujete specifické znalosti či dovednosti. Hledáte-li praxi pro svůj obor, neváhejte se na nás obrátit. Pokud evidujeme žádost o pomoc, která může být jako praxe uznána, je v naší mobilní aplikaci označena štítkem praxe.

Pokud se věnujete dobrovolnictví opakovaně, máte také možnost zapsat si předmět Studentská dobrovolnická praxe, který nabízí Fakulta sociální studií.

Filozofická fakulta nabízí předmět DOBRO_ARTS.

Finanční příspěvek, stravování, pojištění

Především řada organizací nabízí dobrovolníkům specifické benefity. Může se jednat o zajištění stravy, kapesného nebo pojištění. V naší mobilní aplikaci vidíte u každé žádosti o pomoc, zda obsahuje některý z těchto benefitů.

V rámci boje proti šíření epidemie koronaviru zaznamenáváme řadu žádostí o pomoc, které spočívají v placené práci. Jedná se především o pomoc v nemocnicích a krajských hygienických stanicích. Důvodem je, že dle zákona mohou některé typy činností vykonávat pouze zaměstnanci. Ačkoliv se nejedná o dobrovolnictví v pravém slova smyslu, věnujeme se i těmto žádostem. Jako primární vidíme cíl přesunutí pracovní síly tam, kde je skutečně potřeba. Věříme, že jen tak můžeme zabránit dalšímu šíření. A děkujeme všem, kdo se do těchto - často velice časově náročných činností - zapojujete!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info