Často kladené dotazy

Skupinové doučování Klubík

Jak Klubík funguje?

Scházíme se pravidelně každý čtvrtek ve 13:30 na Pedagogické fakultě (Poříčí 31). Společně se domluvíme na tom, jak bude doučování pokračovat a nachystáme si materiály, které jsou k doučování potřeba a rozdělíme si děti. Těch doučujeme kolem třiceti, v menších skupinkách. Doučovatel se učí obvykle s jedním nebo dvěma žáky a pokud jim to společně jde, tak v tom pokračují celý semestr. Děti přicházejí kolem druhé hodiny. Poté už začíná doučování, doučujeme, co je zrovna potřeba, nejčastěji však matiku a češtinu. Nemusíš se ale bát, že budeš muset učit předmět a látku, na kterou si netroufneš, jsme v tom společně. Během společně stráveného času si uděláme i prostor pro společnou aktivitu, což je většinou nějaká krátká hra, která děti na chvíli rozptýlí od učení a při které se mezi sebou můžou skamarádit. Doučování dětí končí v 17 hodin. Na konci každého Klubíku si doučující mezi sebou zhodnotí hodinu a případně si předají nějaké rady do budoucna. Klubík pro doučující končí kolem 17:30.

Proč zrovna doučovat v Klubíku?

Při doučování v Klubíku nebudete nikdy sami. Na celém průběhu se podílí mnoho dalších doučovatelů, dobrovolníků a nadšenců, kteří si navzájem sdílí své postřehy, motivují se a pomáhají si. Klubík je organizovaný tak, abychom zajistili příjemné prostředí vhodné ke spolupráci a inspiraci. Naší cílovou skupinou jsou děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Díky doučování zajišťujeme dětem potřebnou pomoc a můžeme tak zmenšovat rozdíly ve vzdělávání, způsobené různými vlivy.

S jakými dětmi budu pracovat?

Naší cílovou skupinou jsou děti ze sociálně znevýhodněného prostředí od 6. do 9. třídy. Děti doučujeme individuálně a snažíme se co nejvíce přizpůsobit konkrétním potřebám každého z dětí. Vzhledem k obrovské poptávce jsme nově zařadili také doučovací skupinu pro žáky/žákyně 9. tříd, kteří se s námi připravují na přijímací zkoušky na střední školy.

Z jakých materiálů budu učit?

Doučování se věnujeme již mnoho let a díky tomu máme velké množství různých zdrojů, ze kterých lze pro doučování čerpat. Máme pro naše doučující spoustu tipů, jak si hodiny připravit, jakým způsobem doučování vést a jaké například použít nástroje pro efektivní a zajímavou výuku. Kromě těchto tipů máme k dispozici i mnoho vzdělávacích her a aktivit k zapůjčení, díky kterým děti doučování skutečně baví a mnohdy si ani přes samotnou zábavu nevšimnou, že se vlastně učí hrou.

Mám výuku, můžu na Klubík přijít později?

Jsme poměrně flexibilní a vždy se snažíme našim doučovatelům přizpůsobit. Je možné na Klubík přicházet později či odcházet dřív. Vždy je ale potřeba přemýšlet nad efektivitou dané práce v souvislosti s časovými možnostmi. Pokud bys měl/měla v den Klubíku čas pouze půl hodiny během výuky, využij tento čas spíše pro sebe a mysli na své potřeby.

Jak mohu spojit praxi a Klubík?

Svoje působení v Klubíku můžeš uplatnit v rámci bakalářské praxe na Pedagogické fakultě, konkrétně v předmětu Asistentská praxe – Doučování. Vaše asistentská praxe má celkový rozsah 60 hodin. 26 hodin je určených k aktivnímu doučování dítěte, 34 hodin je věnováno přípravě materiálů pro doučování. Abychom docílili co největší efektivity a návaznosti doučování pro „naše“ děti, vyžadujeme od studentů, kteří se Klubíku účastní v rámci svých povinných praxí, maximální možnou účast. Pokud se rozhodneš přihlásit na Klubík, počítej prosím tedy s tím, že časová náročnost bude překračovat požadované minimum odučených hodin. Celý projekt vznikl na podporu „našich“ dětí a chceme jim zajistit smysluplnou a efektivní pomoc.

Proč se mám hlásit na Klubík, když se po mě chce více hodin, než u standardní praxe?

Snažíme se dětem zajistit dlouhodobou a efektivní podporu ve vzdělávání, vidíme velký smysl v kontinuální, individuální výuce s dětmi a výsledky našich žáků jsou naší hnací silou. Velmi důležité pro nás je, podpořit žáky devátých tříd, kteří se hlásí na střední školy. Díky naší a tvé pomoci budou žáci lépe připraveni na přijímací zkoušky na střední školu a mohou tak aktivně ovlivňovat svoji budoucnost a měnit zažité sociologické vzorce. Jedná o týmovou spolupráci, na Klubíku se podílí mnoho studentů, ale i pedagogů a odborníků, kteří si navzájem pomáhají, podporují se a inspirují. Na doučování tedy nebudeš nikdy sám/sama, materiály si můžeš tvořit ve skupině, vždy máš po ruce člověka, za kterým se můžeš jít poradit. Kromě výuky zažiješ na Klubíku i mnoho zábavy.

Můžu v Klubíku využívat počítač nebo tablet?

Určitě můžeš! Jsme velkými fanoušky interaktivní výuky a rádi tě podpoříme. Dej nám včas vědět, jaké vybavení budeš pro své doučování potřebovat a pokusíme se vše zařídit. Např. tablety pravidelně na Klubík bereme.

Termín Klubíku se mi kryje s výukou. Je nějaká jiná možnost doučování?

Doučovat můžeš i individuálně, ať už v rodinách, neziskových organizacích, školách nebo knihovnách.

Chceš-li doučovat v rámci dobrovolnické činnosti, navštiv naši aplikaci nebo kontaktuj koordinátory na email pomoc@muni.cz.

Pokud chceš doučovat v rámci své bakalářské praxe – Doučování, obrať se na e-mail doucovani@ped.muni.cz.

Musím se na Klubík připravovat? Chci doučovat, ale nemám dost času na přípravu.

Příprava je vždy vítána, není to ale povinnost a určitě nechceme, aby tě příprava na Klubík jakkoli limitovala. Mnohem více oceníme nadšení, schopnost improvizace, příjemné vystupování a dobrou náladu! Na Klubíku máme děti, které za námi každý týden přichází s různými potřebami, a ne vždy se lze na doučování připravit. Občas se stane, že se dítě potřebuje zaměřit na zeměpis, protože jej čeká písemka, jindy si musí procvičit Newtonův zákon a další týden přijde s německými slovíčky. V těchto případech je velkou výhodou naše spolupráce, kdy se doučovatelé navzájem doplňují, pomáhají si a vzájemně fungují. Organizační tým je ti po celou dobu k dispozici a připraven cokoli vyhledat, připravit či vytisknout.

Zvládnu doučovat i během studia i práce?

Svoje časové možnosti si předem promysli. Chápeme, že docházet pravidelně každý čtvrtek na celé odpoledne na doučování je pro mnohé velice náročné. Není nutné účastnit se každého setkání, jen potřebujeme o této informaci včas vědět, abychom lépe naplánovali celé doučování a aby byly hodiny pro děti efektivní a my měli člověka, který se jim může věnovat.

Na koho se mám obrátit v případě, když se budu chtít někoho zeptat?

Je-li tvůj dotaz organizačního rázu, komunikuj s námi na e-mailu pomoc@muni.cz.

Pokud se dotaz týká povinně volitelné praxe Doučování, obracejte se na koordinátorku: doucovani@ped.muni.cz.

Kontakt

Pokud vás ke Klubíku cokoliv zajímá, napište nám na mail pomoc@muni.cz.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info