Ohlédnutí za rokem 2021 s MUNI POMÁHÁ

Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ vstoupí na začátku března do třetího roku svého působení nejen na Masarykově univerzitě, ale i v rámci Brna, kraje a České republiky. Přinášíme přehled nejpodstatnějších činností a událostí centra v roce 2021.

31. 1. 2022

COVID-19

Ani v roce 2021 jsme se nevyhnuli řešení nenadálých situací spojených s onemocněním COVID-19. Začátkem roku začala vznikat očkovací centra, očkovalo se a testovalo v plném proudu, pomáhalo se v sociálních a zdravotnických zařízeních a u toho všeho nechyběli ani naši dobrovolníci. Příběh Vaška, jednoho z našich dobrovolníků, který pomáhal od počátku epidemie, si můžete přečíst zde.

Na podzim přišla další epidemiologická vlna a znovu vzrostl zájem o dobrovolníky. Obracely se na nás nemocnice ale i jiná zařízení a my jsme se snažili skrze dobrovolníky chod těchto organizací posílit. Dobrovolníci MUNI POMÁHÁ tak pomáhali například ve Fakultní nemocnici u sv. Anny, v nemocnici Ivančice nebo v nemocnici Tišnov. Koncem roku se nás na aktivity dobrovolníků při další pandemické vlně dotazovala taktéž Česká televize.

TORNÁDO

Když se 24. června několika obcemi na jižní Moravě prohnalo ničivé tornádo, začalo tím i naše dobrovolničení v této oblasti. První měsíc byl velmi intenzivní, mapovali jsme celou situaci a pomáhali každý den tam, kde to bylo zrovna potřeba. Místním obyvatelům naši dobrovolníci pomáhali nejen manuálně, ale zapojili se také do hlídání jejich dětí. Kromě toho nabídli i svoje odborné znalosti, např. právní, dotační a IT poradenství. Příběh naší dobrovolnice Terezy Kráčmarové, která se jako jedna z prvních do pomoci na jižní Moravě zapojila, najdete zde.

Aby však byla naše pomoc co nejvíce účelná a smysluplná, plánovali jsme ji s dalšími organizacemi. Našimi partnery se postupem času stalo Hnutí Brontosaurus a Ekocentrum Dúbrava Hodonín a za toto spojení jsme velmi vděční. Spolu s nimi jsme zorganizovali mnoho dobrovolnických víkendů, během kterých jsme pomáhali místním vinařům, odklízeli trosky, čistili krajinu a mnoho dalšího, a to nejen v létě, ale i na podzim. V pomoci na jižní Moravě plánujeme pokračovat i nadále. Dobrovolnickou činnost shrnuje naše video.

Jménem MUNI POMÁHÁ byla v červnu 2021 založena také finanční sbírka, na které se podařilo vybrat přes milion korun pro zasažené oblasti. Tuto částku jsme v říjnu spolu s rektorem Masarykovy univerzity Martinem Barešem předali zástupcům obce Hrušky na rekonstrukci základní školy. Žákům byl věnován také kurz ve Vědeckém výukovém centru Bioscop.

BYLI JSME VIDĚT

Během roku jsme se účastnili několika akcí, kde jsme prezentovali svou činnost. Byli jsme součástí veletrhu JobNEST, konference Science for Society nebo jste se s námi mohli vidět na Dobropikniku. Inspirativní činnost našich skvělých dobrovolníků byla zdokumentována také minivýstavou před Rektorátem MU.

OCENĚNÍ NAŠICH DOBROVOLNÍKŮ

Dobrovolnické centrum, a jeho dobrovolníci získali v roce 2021 hned několik cen. V srpnu Jihomoravský kraj ocenil MUNI POMÁHÁ a několik jeho dobrovolníků za pomoc sociálním službám v době pandemie. V říjnu si dobrovolnické centrum převzalo prestižní Cenu evropského občana v Praze a ocenění hejtmana Jihomoravského kraje za pomoc při spolupráci během odstraňování přírodní katastrofy způsobené tornádem v Jihomoravském kraji.

MILNÍKY MUNI POMÁHÁ

Rok 2021 byl pro dobrovolnické centrum významný také z dalších důvodů. V březnu oslavilo MUNI POMÁHÁ své 1. narozeniny. Jak vypadala jeho činnost a co všechno naši dobrovolníci dokázali? Pusťte si video, které to zachycuje. Máme velkou radost, že byla v dubnu spuštěna webová verze aplikace MUNI POMÁHÁ, která je dostupná na dobrovolnik.munipomaha.cz. Díky tomu je dobrovolnictví zase o něco přístupnější. V srpnu úspěšně proběhl pilotní ročník Letní školy doučování. Ve dvou týdenních turnusech se zapojilo přes 30 dobrovolníků, kteří uspořádali Letní školu doučování plnou čar a kouzel pro 40 dětí. Tato aktivita proběhla ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity. O Letní škole doučování si můžete přečíst více zde.

PODĚKOVÁNÍ VŠEM DOBROVOLNÍKŮM

„Velké díky patří všem dobrovolníkům, kteří s námi v roce 2021 pomáhali! Jsme velmi rádi, že se naše dobrovolnická komunita rozrůstá a jsme schopni rychle reagovat na přicházející společenské výzvy a zapojit se tam, kde je nás nejvíce třeba.“ Daniela Vonbauer, koordinátorka MUNI POMÁHÁ.

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info