Informujte se a inspirujte se

Na tomto rozcestníku najdete užitečné informace, důvěryhodné tipy a návody a také odkazy na další tematicky relevantní stránky. Obsah bude průběžně přibývat.

Letáky a návody

Letáky k šíření

Pomozte nám pomáhat! Prosíme o šíření informací o naší pomoci k nejvíce potřebným skupinám, které mnohdy ani nevyužívají internet. Vytiskněte si přiložený leták nebo plakát v příslušném formátu. V obchodech, výdejnách jídel nebo na autobusových zastávkách máme šanci upoutat pozornost lidí, kteří potřebují pomoc, ale neví, že o ni mohou požádat. Leták samozřejmě můžete zveřejnit i na sociálních sítích. Děkujeme za pomoc!

Stáhněte si plakáty či letáky

Zásady dobrovolníka

Je pro nás velmi důležité, aby dobrovolníci přistupovali ke své činnosti odpovědně, a chránili tak sebe i ostatní. Prosíme proto všechny dobrovolníky, aby se seznámili s těmito zásadami.

Přečtěte si zásady dobrovolníka

Návod na výrobu dezinfekce, používání roušek a další

Zorientovat se v médiích a na internetu v množství často protichůdných hygienických doporučení je velká výzva, a proto vám mohou pomoci tyto ucelené důvěryhodné informace z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty MUNI.

Namíchejte si vlastní dezinfekci

Informace o rouškách a respirátorech

Jak ušít dětskou roušku

Jak dezinfikovat respirátor

Zásady větrání místností

Praktické tipy

Sportovní aktivity pro seniory

Fakulta sportovních studií MUNI vytvořila speciálně v souvislosti s koronavirou krizí sérií videolekcí cvičení pro seniory. Spustila k tomu účely webové stránky, kde senioři najdou cvičení pro každý den. Další videa na nich budou postupně přibývat.

Přejít na stránky se cvičením

Právní poradna

Právnická fakulta naší univerzity nově zřídila právní poradnu v souvislosti s aktuální krizí. Studenti a vyučující e-mailem odpovídají na otázky z různých oblastí a na webu nabízí odpovědi na ty nejčastější, které se momentálně ve společnosti často objevují. Nevíte-li se s něčím rady, můžete se na ně obrátit i vy.

Přejít do poradny

Velká soutěž pro mladé badatele

MjUNI neboli dětská univerzita si pro všechny mladé badatele do 18 let připravila velkou soutěž. Každý den v 11 hodin na svých stránkách či facebookovém profilu zveřejní úkol, na který musí soutěžící e-mailem odpovědět do půlnoci daného dne. A možná vyhraje jednu z pěti cen, které se každý týden losují. Zapojte se také!

Přejít na stránky soutěže

Hackathon Hack the Crisis

Zapojte se do projektu virtuálního hackathonu zaměřeného na zmírnění dopadů pandemické krize.

Více informací o hackathonu

Jak na online doučování

Jako Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity se snažíme poskytovat nejrůznější druhy pomoci napříč celou ČR. Jednou z nejčastějších poptávek je doučování a příprava žáku na přijímací zkoušky. Kvůli dodržování bezpečnosti se snažíme volit variantu online doučování, které je možné uskutečnit přes nejrůznější aplikace. Pomocí těchto aplikací je možné komunikovat s doučujícím pomocí videohovoru, což napomáhá, aby byly lekce více individuální a osobní. Žáci v rámci doučování mohou plnit i domácí úkoly, které je možné v rámci těchto aplikací odevzdávat.

Skype

Neplacená aplikace, které umožňuje volání i s webkamerou pro osobnější přístup.

Skype můžete stáhnout zde. Instalace programu je velmi jednoduchá, stačí odsouhlasit jednotlivé kroky a pokračovat v průvodci instalací. Po instalaci je nutno založit účet pomocí obvyklých údajů, týkajících se vaší osoby.

Seznam kontaktů si vytvoříte jednoduše zadáním telefonního čísla nebo Skype přezdívky. Spojení s kontaktem navážete, jakmile na něj kliknete v seznamu kontaktů. Skype dále nabízí pořádání konferencí (skupinových hovorů). Je zde také funkce nasdílení obrazovky.

Na adresy v seznamu kontaktů můžete posílat soubory. Pro zpětné dohledání souborů nemusíte procházet historii chatu, ale pouze kliknout na galerii pod názvem chatu a uvidíte veškeré soubory, odkazy a fotky v konverzaci. Videonávod jak s aplikací zacházet najdete zde: Jak na online doučování s aplikací Skype

Messenger

Bezplatná aplikace, která umožňuje chat nebo videohovor. K používání této aplikace vám stačí pouze vytvořit si svůj Facebook účet, není nutná instalace. Pro mobilní zařízení je nutné stáhnout aplikaci Messenger (v Google play nebo App Store). Volání je velmi jednoduché, stačí pouze kliknout na konverzaci s danou osobou a pomocí ikonky telefonu hovor zahájit. Aplikace nabízí i placené hovory na konkrétní telefonní čísla. Dále umožňuje i sdílení souborů nebo fotek. Videonávod jak s aplikací zacházet najdete zde: Jak na online doučování s aplikací Messenger

MS Teams

Bezplatná aplikace, která umožňuje chat nebo videohovor. Není nutná instalace, aplikace je dostupná online s využitím účtu office.com (funguje i pod školní emailovou adresou).

Aplikace má hned několik funkcí. Tým představuje skupinu lidí, konverzací, souborů a nástrojů (vše na jednom místě). Kanál představuje diskuzi v týmu, je vyhrazený pro určité oddělení, projekt nebo téma. Chat umožňuje propojení jednotlivců nebo menších skupin. Kalendář vám pomáhá plánovat aktivity nebo schůzky, vše se synchronizuje s Outlook kalendářem. Také je možnost vyhledat specifické položky nebo osoby pomocí Pole příkazu v horní části aplikace. Soubory je velmi užitečná funkce při vytváření nejrůznějších projektů, protože veškeré úpravy jsou online sdíleny s ostatními uživateli. Podrobněji je možné vše prozkoumat zde. Videonávod jak s aplikací zacházet najdete zde: Jak na online doučování s aplikací Microsoft Teams

Google Hangouts

Neplacená aplikace Google Hangouts, která nabízí chat nebo videohovor, popřípadě posílání zpráv z telefonního čísla. Hangouts se synchronizuje napříč zařízeními.

Google Hangouts není potřeba instalovat, je dostupný online. Potřebujete pouze připojení k internetu. Do videohovorů se připojujete s běžným Google účtem, ale je nabízena i možnost bez založení účtu, kdy se vás systém zeptá na vaše jméno a správce váš vstup do hovoru schválí.

Přidat kontakt můžete na adrese hangouts.google.com nebo v Gmailu. Nahoře stačí kliknout na Nová konverzace, zadat jméno, telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Danému kontaktu můžete odeslat pozvánku nebo zahájit konverzaci, daný člověk bude automaticky zařazen mezi vaše kontakty. Dále si můžete upravit možnost, kde lidem dovolíte, aby vás kontaktovali bez pozvánky. V nastavení si kliknete na Přizpůsobit nastavení pozvánek, zaškrtněte Vlastní nastavení a vyberte, kdo vám musí pozvat pozvánku a kdo ne. Vyučující posílají pozvánky do hovorů pomocí e-mailu, chatu nebo Google kalendáře.

Google Hangouts nabízí také nahrávání průběhu videohovoru (pokud je potřeba výuku zopakovat), záznam je úložen na Google Disk. Dále ostatním účastníkům můžete nasdílet vaši obrazovku nebo posílat soubory (materiály, prezentace). Videonávod jak s aplikací zacházet najdete zde: Jak na online doučování s aplikací Google Hangouts

WhatsApp

Bezplatná aplikace, která umožňuje bezplatné posílání zpráv nebo pořádání hovorů pomocí připojení k internetu.

Pro mobilní zařízení si aplikaci můžete stáhnout v Google play nebo App Store. Pro PC aplikaci stáhnete zde.

WhatsApp vám poskytuje propojení se skupinami lidí v konverzacích, kde lze sdílet zprávy, fotografie, videa nebo soubory. Každou skupinu si lze pojmenovat. Snadno můžete synchronizovat všechny své chaty s počítačem.

Zoom

Bezplatná aplikace, která umožňuje videohovory bez potřeby založení účtu.

Aplikace je často používána pro přednášky nebo semináře. Je možné vysílat pro kohokoliv, stačí vytvořit link své přednášky, na který se uživatel může připojit bez nutnosti registrace. Odkaz na přednášku je možné zabezpečit heslem pro konkrétní skupinu lidí.

Vlastní přednášku můžete vytvořit zde. V záložce Meetings zvolte Schedule a New Meeting. Po vyplnění základních údajů vám systém vygeneruje unikátní link, který pak stačí poslat účastníkům.

MUNI pomáhá s online doučováním - ke stažení

Další informace

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info