MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ
Masarykova univerzita v reakci na situaci na Ukrajině organizuje pomoc pro ukrajinské studenty, akademiky a jejich rodiny.
Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ zajišťuje ve spolupráci s úřadem Jihomoravského kraje a dobrovolnickým centrem Chcipomoct dostatek dobrovolníků pro všechna očkovací centra v kraji. V tom největším, na brněnském výstavišti, má první tři směny za sebou čerstvá absolventka Farmaceutické fakulty Klára Věchtová.
Proč jste se přihlásila na směny do očkovacího centra?
Ráda zkouším nové věci a tohle pro mě byla příležitost pomáhat a zároveň se dostat do prostředí, ve kterém jsem doposud neměla možnost pracovat. Jednou z motivací byla i myšlenka, která mě napadla během studia, a to vyjet s Lékaři bez hranic jako farmaceut. Pro výjezd na misi je ale potřeba mít dostatek zkušeností v oboru. A tak jsem měla po přečtení emailu od paní děkanky, kterým nás vyzývala k pomoci, jasno.
Jak to na BVV v očkovacím centru probíhá?
Očkovací centrum je rozděleno do tří částí. Při vstupu narazíte na dobrovolníka, který vás poprosí o vyplnění dotazníku a zapíše vás do seznamu očkovaných. Poté se přesunete k pracovníkovi od policie, který vás zapíše do počítačového systému a odešle k lékaři. Po krátkém rozhovoru s lékařem, který zhodnotí váš zdravotní stav, se přesouváte do druhé místnosti. Zde vás zdravotní sestra usadí a aplikuje vakcínu, která byla připravena v místnosti pro přípravu léčiv, právě farmaceuty a farmaceutickými asistenty. Po aplikaci vakcíny je třeba vydržet 30 minut. Následně vás opět navštíví lékař, dostanete informace k aplikaci druhé dávky a poučení o možných nežádoucích účincích. Poté můžete odejít domů.
Jak a proč se vakcíny „ředí“ a proč zrovna na tuto práci jsou vhodní studenti farmacie nebo farmaceuti?
Vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech Comirnaty se ředí fyziologickým roztokem. Objem fyziologického roztoku odpovídá množství, ze kterého je získáno šest dávek vakcíny určené k aplikaci. Vakcína má také vyšší nároky na skladování a po naředění je její fyzikální a chemická stabilita před aplikací ověřena po dobu šesti hodin při teplotě 2-30°C. U vakcíny od Moderny se tyto nároky liší a ředit se nemusí, pouze se dávkuje do injekčních stříkaček. Studenti farmacie nebo farmaceuti jsou zvyklí pracovat s léčivými přípravky, znají podmínky jejich skladování a již se setkali s aseptickými postupy přípravy léčiv.
Máte nějaké zajímavé postřehy z očkovacího centra?
V očkovacím centru panuje opravdu příjemná atmosféra. Setkáte se tu s lidmi z různých odvětví, kteří mají společný cíl. Zase se vrátit do normálního života.
Masarykova univerzita v reakci na situaci na Ukrajině organizuje pomoc pro ukrajinské studenty, akademiky a jejich rodiny.
Čeká nás Festival dobrovolnictví DORT, který se bude konat 12.–15. 9. v Telči. Přijďte s námi oslavit dobrovolnictví a 50 let péče o přírodu.