Máme společný cíl. Zase se vrátit do normálního života

Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ zajišťuje ve spolupráci s úřadem Jihomoravského kraje a dobrovolnickým centrem Chcipomoct dostatek dobrovolníků pro všechna očkovací centra v kraji. V tom největším, na brněnském výstavišti, má první tři směny za sebou čerstvá absolventka Farmaceutické fakulty Klára Věchtová.

17. 2. 2021

Proč jste se přihlásila na směny do očkovacího centra?
Ráda zkouším nové věci a tohle pro mě byla příležitost pomáhat a zároveň se dostat do prostředí, ve kterém jsem doposud neměla možnost pracovat. Jednou z motivací byla i myšlenka, která mě napadla během studia, a to vyjet s Lékaři bez hranic jako farmaceut. Pro výjezd na misi je ale potřeba mít dostatek zkušeností v oboru. A tak jsem měla po přečtení emailu od paní děkanky, kterým nás vyzývala k pomoci, jasno.

Jak to na BVV v očkovacím centru probíhá?
Očkovací centrum je rozděleno do tří částí. Při vstupu narazíte na dobrovolníka, který vás poprosí o vyplnění dotazníku a zapíše vás do seznamu očkovaných. Poté se přesunete k pracovníkovi od policie, který vás zapíše do počítačového systému a odešle k lékaři. Po krátkém rozhovoru s lékařem, který zhodnotí váš zdravotní stav, se přesouváte do druhé místnosti. Zde vás zdravotní sestra usadí a aplikuje vakcínu, která byla připravena v místnosti pro přípravu léčiv, právě farmaceuty a farmaceutickými asistenty. Po aplikaci vakcíny je třeba vydržet 30 minut. Následně vás opět navštíví lékař, dostanete informace k aplikaci druhé dávky a poučení o možných nežádoucích účincích. Poté můžete odejít domů.

Jak a proč se vakcíny „ředí“ a proč zrovna na tuto práci jsou vhodní studenti farmacie nebo farmaceuti?
Vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech Comirnaty se ředí fyziologickým roztokem. Objem fyziologického roztoku odpovídá množství, ze kterého je získáno šest dávek vakcíny určené k aplikaci. Vakcína má také vyšší nároky na skladování a po naředění je její fyzikální a chemická stabilita před aplikací ověřena po dobu šesti hodin při teplotě 2-30°C. U vakcíny od Moderny se tyto nároky liší a ředit se nemusí, pouze se dávkuje do injekčních stříkaček. Studenti farmacie nebo farmaceuti jsou zvyklí pracovat s léčivými přípravky, znají podmínky jejich skladování a již se setkali s aseptickými postupy přípravy léčiv. 

Máte nějaké zajímavé postřehy z očkovacího centra?
V očkovacím centru panuje opravdu příjemná atmosféra. Setkáte se tu s lidmi z různých odvětví, kteří mají společný cíl. Zase se vrátit do normálního života.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info